3 POMŮCKY PRO IMUNITU ODOLNOU VŮČI VIRŮM

Když útočí viry, jen málo lidí si uvědomuje, že léky jako antibiotika jsou zbytečné. Chřipka a jiná virová onemocnění (například aktuální koronavirus) útočí na oslabené tělo s překvapující silou. Pokud se chcete vyhnout teplotám a dráždivému kašli či horším příznakům, potřebujete se chránit ještě předtím, než se ve vašem okolí vyskytne epidemie.

Jak se ale starat o svůj „obranný štít“ tak, aby vaše tělo dokázalo bojovat s nákazou?

Odolnost organizmu

Obranyschopnost těla, jinak imunita, je jakási schopnost organismu rozlišovat neškodné od škodlivého (například vir). Ne nadarmo virologové a epidemiologové momentálně mluví o snížené imunitě jako o rizikovém faktoru pro nakažení se i na COVID-19.

Čím je vir agresivnější, tím vyšší obranu musí tělo vybudovat. Se sníženou obranyschopností představuje vir pro náš organismus enormní zátěž, proto je na místě přistupovat k budování imunity co nejaktivněji.

Pomáhají i doplňky stravy

Pro lepší zdraví se silnější přirozenou obranou je přínosný dostatečný pohyb (ideálně ve formě pravidelného sportování), pestrá strava bohatá na živiny, pobyt na slunci a důkladná hygiena. Navíc si dávejte v období epidemie (či pandemie) pozor i na dotýkání se tváře – zejména očí, nosu a úst.

V některých obdobích však přirozená obnova imunity nestačí. Příkladem je období mezi zimou a jarem, kdy je tělo oslabené po nedostatečném přísunu slunečních paprsků a chladnějšímu počasí.

Aktuální stav s novým virem COVID-19 je ještě větší hrozbou. Nastartování imunity by bylo žádoucí i v případě běžného jara, v této pandemické situaci je ale důležité podpořit ji co nejrychleji a nejefektivněji – i koncentrovanými produkty, které pomohou s rychlým náběhem na aktivní defenzivu.

3 pomůcky pro lepší ochranu

V našich končinách je méně známým super-podporovatelem imunity moringa. Prášek z tzv. „stromu života“ je skvělým zdrojem momentálně potřebných látek – vitamínů, minerálů a jiných stopových prvků. Taktéž je antioxidantní bombou a nečekaným pomocníkem s odbouráváním stresu i špatné nálady či úzkostí, jejichž výskyt se v aktuální situaci zvyšuje.

TIP > Nerozpouštějte prášek jen ve vodě, ale přidejte si 1 čajovou lžičku jako přísadu do jogurtu nebo smoothie.

 

Při budování silné obrany dokáže významně vypomoct i šípkový prášek, který je nepřekvapivě důležitým dodavatelem velkého množství vitamínu C i v běžném chřipkovém období, a to díky pozitivnímu vlivu na dýchací obtíže a onemocnění jako rýma, chřipka a kašel.

TIP > Šípek se nejčastěji připravuje jako chutný čaj. Je potřeba dávat si pozor akorát na teplotu vody – nezalévat prášek vroucí vodou, protože ta ničí účinnost vitamínu C.

 

Černý kmín má na imunitu stimulující efekt. Díky látce zvané nigellin ovlivňuje respirační zdraví a napomáhá při problémech s dýchacími cestami. Právě proto je vhodným doplňkem stravy právě v chřipkovém období.

TIP > Olej z černého kmínu je silným koncentrátem živin potřebných v tomto krizovém období, stačí si jen vybrat formu, v jaké se vám bude příjemně konzumovat. Nápoj s obsahem tohoto oleje se skládá jen ze 3 ingrediencí – recept najdete tady.